Jak chovat želvu v teráriu?

Jak chovat želvu v teráriu?

Je to nejčastější způsob chovu želv v teráriu, neboť většina lidí, žijících ve městech nemá jinou možnost. Při volbě velikosti terária je třeba si uvědomit, jaké dosáhnou velikosti želvy v dospělosti nebo zda v teráriu budou chovány pouze dočasně. V teráriu by měla být mělká miska s vodou, nějaký zdroj tepla a světla, vhodný je též nějaký úkryt v nejchladnějším místě terária.(upravený květináč; korek; kůru raději ne, protože plesniví). Vhodná je mělká miska nebo nějaký tácek, kam budeme dávat potravu, aby se na ni nenabaloval substrát.

Největší nevýhodou chovu želv v teráriu je nedostatečný rozdíl denních a nočních teplot; dlouhá doba chovu při vysokých teplotách či nadměrné osvětlování želv. Je potřeba nejen dodržovat denní a noční rozdílné teploty, ale také je potřeba si uvědomit, že stále stejné podmínky v teráriu přestanou být časem pro želvu žádoucí!! Želví organismus potřebuje útlumové období. Teploty v teráriu by měly přes den být 22 až 25 °C, pod zdrojem tepla 30-35°C. Přes noc by měly klesat pokud možno alespoň na 20°C. Toto ovšem neplatí stále. Po několika měsících aktivity je velmi nutné, teploty snížit. Doporučuji jeden den v týdnu nesvítit vůbec.

Také umístění terária v bytě by nemělo být poblíž ústředního topení nebo na okně, vystavovaném dlouhodobě přímému slunci. Je nutné brát na zřetel, že pokud stoupne teplota v místnosti, stoupne také teplota v teráriu, pokud zdroje tepla v teráriu nejsou ovládány termostaty. V teráriu by mělo být bodové světlo, pod kterým se budou želvy vyhřívat. Dnes mnoho výrobců nabízí bodová světla, která obsahují i UVB záření, které je nezbytné pro zdárnou činnost organismu nejen želv. Vyzkoušel jsem mnoho bodových světel s UVB od různých výrobců. Většinou jde jen o reklamní trik, protože jsem měl stejné výsledky i pod normální bodovkou. O tom mě přesvědčil i kolega, který u většiny takovýchto žárovek naměřil nulové hodnoty vykazovaného UVB. V mém množství odchovaných želv jsem měl skutečně možnost porovnat jak a při jakých druzích světel želvičky dobře prosperují. Přestože jsme nenaměřili také skoro žádné hodnoty u bodového světla Sunlight,musím uznat, že s touto bodovkou mám o mnoho lepší zkušenosti než s jinými. Nevýhodou je jejich vysoká poruchovost a o něco vyšší cena (cca do 300 Kč). Doporučuji schovat krabičku pro případnou reklamaci. Obyčejné žárovky jsou opravdu nevhodné, na rozdíl od obyčejných bodových světel, které v kombinaci se zářivkami mohou být zdárně používaný. Častým dotazem bývá, kolik watů má mít bodovka.Toto je odvislém velikosti terária, v malém teráriu stačí slabší bodovka a abychom docílili 35°C ,stačí dopilovat výšku. Silná bodovka může terárium přehřát! Používám zářivky Repti Glo 150 UVB, pod kterými jsme UVB naměřili. Je potřeba však vědět, že intenzita záření je nejvhodnější cca do 15 cm od trubice, pak velmi prudce klesá. Je třeba je umístit poměrně blízko nad zvířata. Topné desky a výhřev želv ze spodu považuji za nevhodný. V začátcích chovu jsem ve vnitřních výbězích nainstaloval výhřevné desky, které se používaly pro odchov malých selat. Želvy se na nich rády vyhřívaly, ale desku opustily, až když se jim organismus přehřál. Při osvitu shora dokážou zaznamenat přehřátí včas a odlezou na chladnější místo. Samci byli neplodní, samice snášely bez problémů, ale z jejich vajec se nic nevylíhlo. Po odstranění desek se opět plodnost obnovila. Želvy zkrátka břichem lezou po zemi a ohřívají si záda. Proto je vždy třeba přemýšlet jak to asi želvy v přírodě. Tak např. Několik dní dokáže pršet a být zima, ale několik dní v kuse Slunce nesvítí. Takže zapomenout rozsvítit problém není, ale zapomenout zhasnout už ano. Ve velkých teráriích lze použít 300 watovou lampu Ultravitalux, se kterou mám výborné zkušenosti, zejména u afrických želv požadujících vyšší nároky na teplo a UV. (nejspíš nemají vyšší nároky, ale spíše jsou schopni snášet vyšší ozáření a hlavně teploty).

Substrát pro chov želv teráriu

Po výběru terária musíte vyřešit substrát, jaký bude pro želvičku vhodný. Substrátů je mnoho druhů a ne všechny se dají použít. Základní vlastností substrátu je udržení vlhkosti (hlavně přes noc).

Jako substrát lze použít:

  • mleté kokosové vlákno „lignocel“ (vhodné je i namíchané s pískem). Je potřeba ho udržovat vlhké. Znám případ, kdy želvám byla podávána nakrájená mokrá pampeliška přímo na lignocel,a želvy se tak najedli i suchého lignocele, který pak uvnitř želv nabobtnal a způsobil zácpu, na kterou zvířata uhynula. Jsem přesvědčen, že kdyby byl lignocel vlhčený, nestalo by se tak. Odrostlejší želvy již s tímto substrátem problém nemívají.
  • hoblovačky jsou vhodné, nesmí být prašné nebo hodně měkké (aby je želvy nepojídaly). Za celou dobu chovu se mi stalo jen jednou, že mládě želvy mělo zapíchnutou třísku v zažívacím traktu a uhynulo.
  • dále pak můžete do terária umístit kamínky, dřevěné chipsy, písek atd…

Nepoužívejte nic, co plesniví jako je seno, sláma, dále různé náplně do kočičích záchodků!!